90 (212) 210 10 10

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Bölüm Başkanının Mesajı


Sevgili Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğrencileri, Öncelikle Nişantaşı Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümüne hoş geldiniz. Sağlık sisteminin en önemli parçalarından biri olan rehabilitasyon, hastalarınızın ve ailelerinin hayatlarına birebir dokunacağınız bir alandır. Uzun zamanlar boyunca ağrı çekmiş, fonksiyonu kısıtlanmış, hayat kalitesi azalmış ve sosyal hayatı kötü etkilenmiş hastalarınızın bu problemler ile başa çıkabilmesinde çok değerli dokunuşları sizler yapacaksınız. Bir insanın yeniden yürümesinde, bir çocuğun boya kalemini tutabilmesinde, bir annenin gebelik sürecinde, bir sporcunun sahaya geri dönmesinde, bir yaşlının günlük aktivitelerini yapmasında ve aklınıza gelebilecek her alanda sizler var olacaksınız. Sadece sağlığı bozulmuş insanlarla değil sağlıklı insanlarla da çalışmalar planlayarak toplum sağlığını korumada etkin rol oynayacaksınız.

Bu rollerinizi sağlamada temel alan bilgilerini iyi şekilde öğrenmeli ve bu bilgileri uygulamalı dersler ile pekiştirmelisiniz. Etik ilkelere bağlı, kanıta dayalı klinik becerilere sahip ve hastalara saygı ve şefkatle hizmet eden mükemmel fizyoterapistler yetiştirmek, eğitiminizde sizlere bu konularda yol gösterici olmak ve sizleri Neotech kampüste teknolojik olanakları ve başarılı akademik kadrosu ile mesleki hayatınıza bir adım önde başlatmak en büyük amacımızdır. Her türlü eğitim ihtiyacınızda yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.

Sizlere sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir gelecek diliyorum.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı

Dr. Öğretim Üyesi Kumru Ateş

 

Hakkında


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Tanıtım Kitapçığı için TIKLAYINIZ.

 

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi


2020-2021 FTR müfredatı için tıklayınız.

2023-2024 FTR müfredatı için tıklayınız. 

Program Bilgi Paketi içerikleri için tıklayınız.

 

 

Misyon ve Vizyon


Vizyonumuz

Hedefimiz, alanımızdaki bilimsel bilgi birikimine ulusal ve uluslararası araştırmalarla katkı sağlamak, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel başarılar kazandırmak, bilimsel gelişmeleri takipte kalarak öğrencilerimizin eğitimlerini güncel ve kanıt seviyeleri düzeyinde tutmak, bilimsel gelişmeleri toplumumuz yararına kullanmaktır.

Nişantaşı Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün vizyonu, sağlıkta güçlü bir gelecek için sürdürülebilir mükemmellik yaklaşımı ve yenilikçi bir kurum kültürü sayesinde insan, aile ve toplum sağlığının geliştirilmesine liderlik eden, mezunu olmaktan gurur duyulan, ulusal ve uluslararası düzeyde yetkin fizyoterapistler yetiştirmektir.

Misyonumuz

Nişantaşı Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün misyonu, ‘’Önce İnsan’’ yaklaşımıyla mükemmellik kültürünü benimseyen yerel ve küresel toplum sağlığının geliştirilmesine yönelik, teorik eğitimi başarıyla pratiğe dönüştüren, teknolojik yenilikleri mesleki ve kişisel hayatlarının bir parçası haline getiren, hayat boyu öğrenme prensiplerine sahip olan, etik değerler doğrultusunda mesleki ve sosyal sorumlulukları yerine getiren, araştırmacı, çağdaş, yenilikçi, akılcı-eleştirel, yaratıcı sağlık profesyonelleri ve bilim insanları yetiştirmektir.

 

Bölümün Amacı


Programın Eğitim Amaçları

PEA1. Alanıyla ilgili toplumsal katkı sağlayacak proje, seminer, eğitim vb. gibi etkinlikleri düzenler ve gerçekleştirir.

PEA2. Alanıyla ilgili proje çalışmalarında sorumluluğu altında yer alan çalışma ekibinin gelişimlerini desteklemek için etkinlikler planlar ve bu etkinlikleri yönetir.

PEA3. Alanıyla ilgili ileri düzeydeki bir çalışmayı bağımsız olarak yürütebilir.

PEA4. Alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan karmaşık ve öngörülemeyen  sorunları çözmek için gerekli beceriye sahip olur ve multidisipliner bir ekibin üyesi olarak sorumluluk alır.

PEA5. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü ile ilgili verileri ileri düzeydeki bilgi ve becerilerini kullanarak toplar, yorumlar, değerlendirir ve bu verilerin sonuçlarını duyurur. Verilerin ışığında sorunları tanımlar, analiz eder ve sorunlara kanıta dayalı çözüm önerileri geliştirir.

PEA6. Fizyoterapi ve rehabilitasyon modaliteleri ve tekniklerinin uygulaması gibi alanında görev aldığı konularla ilgili yenilikleri takip ederek bunu iş süreçlerine aktarır.

PEA7. Alanında edindiği ileri düzeydeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirir, öğrenme gereksinimlerini belirler ve karşılar.

Programın Eğitim Çıktıları

PÇ1. Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları ile ilgili ileri düzeydeki bilgiye ulaşma, bu uygulamaları kişiye özel olarak değerlendirme ve uygulayabilme becerisine sahip olur.

PÇ2. Alanı ile ilgili konularda sahip olduğu ileri düzey bilgi ve becerileri kullanarak nitel ve nicel verilerle desteklediği düşüncelerini ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini her türlü  iletişim aracı vasıtasıyla uzman olan ya da olmayan kişilere aktarabilir.

PÇ3. Alanın gerektirdiği ve görev aldığı konularla ilgili olarak en Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı İleri Düzeyi'nde bilgisayar yazılımıyla birlikte gerekli bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilir.

PÇ4. Alanla ilgili verilerin toplanması ve sonuçlarının duyurulması aşamalarında toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerlere sahip olur.

PÇ5. Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyi'nde kullanarak alanındaki bilgileri izleyebilir ve meslektaşları ile iletişim kurabilir.

PÇ6. Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında gerekli bilince sahip olur.

PÇ7. Kamu ve özel sektör kuruluşlarında alanı ile ilgili süreçleri yerinde inceleyerek uygulama becerisi kazanır.

Program Çıktıları

PEA1

PEA2

PEA3

PEA4

PEA5

PÇ1

X

 

 

 

X

PÇ2

X

X

 

X

X

PÇ3

 

 

X

 

 

PÇ4

X

 

 

 

 

PÇ5

 

 

 

X

X

PÇ6

X

X

 

 

 

PÇ7

 

 

X

 

X

 

Stratejik Plan


Stratejik Plan (2021-2022)

 

 

İç Paydaş ve Dış Paydaşlar


İç Paydaşlar

  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğrencileri
  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Akademisyenleri
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi İdari Personeli

 

Dış Paydaşlar 

  • Sağlık Bilimleri Fakültesi  Akademisyenleri 
  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunları 
  • BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi ve Fizyoterapistleri
  • İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
  • Evde Bakım Hizmetleri 
  • İstanbul Sarıyer Belediyesi

 

Komisyonlar


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Komisyon Listesi için TIKLAYINIZ.

 

Projeler ve Etkinlikler


-Desteklenen Projeler

 

Yönetmelikler ve Yönergeler


Fizyoterapi ve rehabilitasyon klinik uygulama kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Zorunlu Yaz Staji Defteri̇ için TIKLAYINIZ.

Stajer Değerlendi̇rme Formu için TIKLAYINIZ.

Fizyoterapistleri ilgilendiren mevzuat için TIKLAYINIZ

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kitap Listesi için TIKLAYINIZ.

 

Oryantasyon Rehberi


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Oryantasyon Rehberi için TIKLAYINIZ.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı